Aktualności‎ > ‎

Arcybiskup Rościsław nowym zwierzchnikiem Cerkwi Ziem Czeskich i Słowackich

opublikowane: 13 sty 2014, 12:14 przez Tamara Samsonowicz   [ zaktualizowane 28 lis 2016, 10:42 ]
 - Autor: Dominika Kovačević(za: cerkiew.pl)
 - Jedenastego stycznia br. w Preszowie odbyło się trzynaste Nadzwyczajne Zgromadzenie Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Ziem Czeskich i Słowackich, którego najważniejszym punktem był wybór nowego zwierzchnika tej lokalnej Cerkwi. Wszystkich 49 delegatów przybyłych na Zgromadzenie uczestniczyło w tych wyborach. W tajnym głosowaniu 87% z nich wybrało dotychczasowego locum tenens, arcybiskupa preszowsko-słowackiego Rościsława.

W swoim krótkim wystąpieniu po ogłoszeniu wyników wyborów władyka Rościsław powiedział: Znajdujemy się w okresie świąt Bożego Narodzenia, przygotowujemy się do święta Objawienia Pańskiego. Słowo „pokój” często rozbrzmiewa w tym okresie w tekstach liturgicznych. Z całego serca pragnę, by ten długo oczekiwany pokój zapanował w naszej Cerkwi.

Wkrótce będzie podana data intronizacji, która ma odbyć się w katedrze św. Aleksandra Newskiego w Preszowie.

Nowy zwierzchnik Cerkwi Ziem Czeskich i Słowackich metropolita Rościsław (świeckie imię Andrzej Gont) urodził się w 1978 roku w Sninie na Słowacji. Studiował teologię prawosławną na Uniwersytecie w Preszowie oraz na Uniwersytecie Salonik. Po przyjęciu święceń kapłańskich służył na Słowacji, był także kapelanem domu dziecka w Medzilaborcach. W 2012 roku przyjął święcenia biskupie, i został mianowany ordynariuszem diecezji preszowskiej.

Na podstawie: pravoslavnacirkev.cz
Comments