Aktualności‎ > ‎

Grand Prix dla filmu dokumentalnego "Siewca"

opublikowane: 24 cze 2014, 07:17 przez Tamara Samsonowicz   [ zaktualizowane 24 paź 2016, 12:56 ]
 - autor: Jerzy Kalina (za: cerkiew.pl)
 - Film dokumentalny „Siewca” w reżyserii Jerzego Kaliny otrzymał Grand Prix XX Międzynarodowego Festiwalu Telewizji Lokalnych w Koszycach na Słowacji (www.festival.sk). Do konkursu zgłoszono ponad 100 filmów i programów telewizyjnych z kilkunastu krajów. Film Jerzego Kaliny jury doceniło za: „oryginalne wykorzystanie obrazów siewu i zbioru zboża jako metafory realnego życia”.

Bohaterem filmu jest mieszkaniec dzielnicy Studziwody w Bielsku Podlaskim, Doroteusz Fionik. Białorusin, obywatel Polski z dziada pradziada, absolwent prawosławnego seminarium duchownego i czynny psalmista. Założyciel Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach (baza materialna składa się z tradycyjnej zagrody podlaskiej będącej wcześniej własnością jego dziadków odrestaurowanej przez bohatera, oraz domu mieszczańskiego uratowanego przed wyburzeniem), redaktor pisma etnograficznego „Bielski gościniec”, autor książek o historii regionu.

Założył zespół autentycznego folkloru podlaskiego „Żemerwa” prowadzony przez jego siostrę Annę Fionik, organizuje cykliczne imprezy etnograficzno-folklorystyczne w województwie podlaskim z udziałem zespołów folklorystycznych z Podlasia i białoruskiego Polesia. Podczas ekspedycji etnograficznych na tym obszarze zapisuje autentyczny folklor, wydaje płyty z zapomnianymi pieśniami.

Jest też rolnikiem, z pomocą rodziny w tradycyjny sposób prowadzi kilkuhektarowe gospodarstwo. Zboże młóci cepem, kosi sierpem i kosą. Sieje własnymi rękami. Jednak za najważniejszą swoją powinność uważa propagowanie kultury duchowej i materialnej podlaskich Białorusinów, by wzorem ewangelicznego siewcy, te ziarna „padły na ziemię żyzną i plon wydały, jedno stokrotny, drugie sześćdziesięciokrotny, a inne trzydziestokrotny” (Mt 13,8).

Comments