Aktualności‎ > ‎

Tarpon Springs: 20 tysięcy ludzi na dorocznej celebracji Epifanii

opublikowane: 8 sty 2015, 03:06 przez Tamara Samsonowicz   [ zaktualizowane 28 lis 2016, 10:38 ]
 - autor: Dominika Kovačević (za: cerkiew.pl)
 - Tarpon Springs – miasteczko na Florydzie – od 109 lat słynie z największych obchodów Epifanii (Objawienia Pańskiego) w całych Stanach Zjednoczonych. Powody są dwa: mieszka tu duża mniejszość prawosławna - przeważnie o greckich korzeniach - oraz ciepły klimat  sprzyjający przeprowadzeniu tradycyjnych zawodów o wyłowienie krzyża w lokalnej zatoce. Co roku wykonywany jest nowy, drewniany krzyż – różni się tylko wygrawerowaną datą. Poza tym, co jest nietypowym w innych miejscach, zwycięzca otrzymuje specjalny puchar zwieńczony krzyżem.

Tegorocznym uroczystościom, 6 stycznia, przewodniczył zwierzchnik greckiej Cerkwi w Ameryce (GOARCH) – arcybiskup Dymitr. Rozpoczęły się one Jutrznią w miejscowej prawosławnej katedrze pw. św. Mikołaja, po której sprawowano Boską Liturgię.

Po Eucharystii z cerkwi  nad zatokę wyruszyła procesja dająca na ulicach miasteczko świadectwo wiary w Trójjedynego Boga. Po dotarciu na miejsce hierarcha dokonał obrzędu wielkiego poświęcenia wody – w tych modlitwach uczestniczyło około 20 tysięcy prawosławnych, którzy zjechali się tu z różnych części USA.

Na koniec tego obrzędu, zgodnie z greckim obyczajem, uprzednio wybrana młoda parafianka wypuściła gołębia na pamiątkę objawienia się Świętego Ducha w postaci gołębicy przy chrzcie Chrystusa, który jest wspominany w trakcie święta Epifanii. Następnie grupa 50 ochotników wyznania prawosławnego, płci męskiej, w wieku 16-18 lat zgromadziła się na rozstawionych łodziach, by uczestniczyć w konkursie wyłowienia krzyża rzuconego przez władykę Dymitra.

W tym roku krzyż wyłowił osiemnastoletni Konstantinos Pseftelis – mieszkaniec Tarpon Springs, student architektury, który od małego marzył o zwyciężeniu w tych niezwykłych zawodach; uznaje się, iż krzyż, przechowywany dla następnych pokoleń, daje szczególne błogosławieństwo Boże rodzinie.

Tutaj można obejrzeć krótki reportaż z tegorocznych zawodów o wyłowienie krzyża w Tarpon Springs, natomiast w tym miejscu znajduje się video ze śpiewem troparionu Święta, przedstawiające zdjęcia z całości tych obchodów, począwszy od nabożeństwa w cerkwi.


Warto również zaznaczyć, iż prawosławny sobór w Tarpon Springs słynie nie tylko z obchodów Teofanii, lecz również cudownej ikony jej patrona – św. biskupa Miry Licyjskiej Mikołaja. Ikona zaczęła wydzielać czyste krystaliczne łzy w wigilię dnia świętego – 5 grudnia – w 1970 roku. Cud ten powtarzała się w mniej więcej tym samym czasie przez następne trzy lata; ostatni raz z ikony wypłynęły łzy 8 grudnia 1973 roku.Szóstego stycznia br. podobne zawody o wyłowienie krzyża w poświęconej wodzie z okazji wielkiego święta Epifanii odbyły się także w wielu innych miejscach USA (nie tylko w greckich parafiach), w Konstantynopolu, Grecji, na Cyprze, Rumunii (fotoreportaż znajduje się tutaj na samym dole), Bułgarii (krótki reportaż video), Albanii (video) oraz parafiach tych jurysdykcji poza swymi granicami, włączając w to np. Hong Kong czy Australię. Wśród starostylnych Cerkwi tradycja ta jest praktykowana wśród Serbów i Macedończyków, również w diasporze. Natomiast we wszystkich Cerkwiach lokalnych – włącznie z orientalnymi - praktykowane są procesje nad lokalny zbiornik żywej wody, jej święcenie oraz kąpiele w niej.

Na podstawie: suncoastnews.com, baynews9.com, epiphanycity.org
Comments